Sklep online WIKA

Wymagania dotyczące technologii pomiarowej? Zamów standardowe termometry rezystancyjne łatwo i bezpośrednio od nas - w jakości WIKA, do której jesteś przyzwyczajony.

Do sklepu
Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

Czujnik termometru rezystancyjnego charakteryzuje się rezystancją elektryczną, która zwiększa się wraz z temperaturą i dlatego określana jest jako PTC (dodatni współczynnik temperatury). Do przemysłowych zastosowań pomiarowych używane są głównie rezystory pomiarowe Pt100 lub PT1000. W normie IEC 60751 (DIN EN 60751), jest określona dokładna charakterystyka rezystorów pomiarowych oraz opartych na nich termometrów. Więcej informacji odnośnie charakterystyki czujnika Pt100 lub Pt1000 znajduje się w informacji technicznej WIKA IN 00.17.

Konstrukcja termometru rezystancyjnego Pt100/ Pt1000

W zastosowaniach przemysłowych termometry rezystancyjne Pt100/Pt1000 występują jako wkłady pomiarowe montowane w główe przyłączeniowej i z odpowiednimi złączkami ochronnymi. Podłączenie elektryczne poprzez główkę przyłączeniową. Wkład pomiarowy jest łatwo wymienialnym elementem termometru (do którego jest przeznaczony) i składa się z przewodu lub kabla wykonanego z odpowiedniego materiału i czułej końcówki zawierającej jeden, lub więcej, platynowych rezystorów pomiarowych Pt100/Pt1000. Punkt pomiaru temperatury, chroniony osłoną termometryczną, może być wykonany tak, żeby umożliwić wymianę termometru w przypadku konieczności naprawy lub kalibracji bez zakłócania procesu.

Kolejny model przemysłowy termometrów rezystancyjnych z czujnikiem Pt100/Pt1000 jest znany jako sonda kablowa. W tych przypadkach kabel podłączeniowy jest zamontowany bezpośrednio do metalowej części termometru.

Zastosowanie termometru rezystancyjnego z czujnikiem Pt100 lub Pt1000

Przydatność czujnika Pt100 lub Pt1000 zależy od danego zastosowania. W przemyśle przetwórczym sensory Pt100 są najczęściej stosowane, są one też najbardziej popularnym typem sensora rezystancyjnego na świecie. Jednakże istnieją zastosowania, w których słuszne jest użycie czujników Pt1000. I tak na przykład przy podłączeniach 2-przewodowych zastosowanie czujników Pt1000 ma przewagę nad czujnikiem Pt100, gdyż wpływ długości kabla na ogólny błąd pomiaru jest o wiele mniejszy niż w przypadku czujników Pt100. Także w termometrach zasilanych bateriami o wyższej rezystancji znamionowej czujnik Pt1000 ma korzystny wpływ na równowagę energetyczną przyrządu. Z tego względu baterie mają dłuższy okres żywotności, co oznacza dłuższe przerwy między konserwacjami, a co za tym idzie zmniejszone koszty użytkowania. Podczas stosowania czujników Pt1000 należy zapewnić, żeby elektronika znajdująca się za czujnikiem mogła przetwarzać sygnał Pt1000. W nowoczesnych kontrolerach temperatury lub przyrządach z wyświetlaczami zwykle tak jest, gdyż wejście czujnika może być dowolnie konfigurowane.

Firma WIKA dostarcza wszystkie typy termometrów rezystancyjnych zarówno z czujnikami Pt100, jak i Pt1000:


Skontaktuj się z nami

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas:

Schowek - Documenty (0)

Obecnie nie ma żadnych dokumentów w schowku. Można dodać dowolny dokument z obszaru pobierz do schowka. Aby to zrobić, trzeba wybrać żądany język za pomocą flagi.

Osiągnięta została maksymalna liczba 20 pozycji.

Aby otrzymać link do pobrania za pośrednictwem poczty e-mail, wpisz tutaj swój adres:

Adres e-mail jest nieprawidłowy.

  • 0