Sklep online WIKA

Wymagania dotyczące technologii pomiarowej? Zamów standardowe termometr tarczowy łatwo i bezpośrednio od nas - w jakości WIKA, do której jesteś przyzwyczajony.

Do sklepu
Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

W zastosowaniach przemysłowych do pomiaru i monitorowania temperatury stosuje się różne metody. Zakresy pomiarowe i wartości mierzone również odgrywają dużą rolę w wyborze właściwego przyrządu do pomiaru temperatury. Niezależnie od tego, czy szukasz termometru bimetalowego, termometru gazowego termometru do rozprężania, WIKA pomoże Ci znaleźć odpowiedni termometr do Twojego zastosowania.

WIKA oferuje szerokie portfolio termometrów:

Jakie termometry oferuje WIKA?

Do pomiaru i monitorowania temperatury mogą być stosowane różne procedury pomiarowe. WIKA oferuje profesjonalne przyrządy do pomiaru temperatury wykorzystujące zasadę działania gazu, bimetalu lub ekspansji. Mogą one mierzyć wartości pomiarowe w zakresie -200 ... +700 °C. Wszystkie przyrządy są również przystosowane do pracy w osłonach termometrycznych. W przemysłowych pomiarach temperatury stosuje się głównie dwa typy termometrów zegarowych: bimetalowe i gazowe. Wybór zasady pomiaru zależy od wielu różnych czynników, takich jak czas reakcji, wartości graniczne temperatury i zakres zastosowań. Więcej informacji na temat różnic można znaleźć w naszym filmie "Termometry bimetaliczne kontra gazowe | Czym się óżnią?".

Co to jest terometr tarczowy?

Termometr tarczowy służy do pomiaru stanu termicznego substancji homogenicznej. Układ pomiarowy musi znajdować się jak najbliżej mierzonego ciała. Najczęściej stosowane metody pomiarowe polegają na zjawiskach fizycznych zależnych od temperatury oraz charakterystyce materiału.

Jak działa bimetaliczny termometr tarczowy?

Termometr tarczowy bimetaliczny działa z układem pomiarowym w formie rurki spiralnej lub sprężynowej. Układ pomiarowy składa się z dwóch blaszek metalowych o różnym współczynniku rozszerzalności, które są trwale połączone (tworząc bimetal). Zmiany temperatury powodują mechaniczne odkształcenie pasków bimetalu do kształtu rurki i w konsekwencji ruch rotacyjny. Jeżeli jeden koniec bimetalicznego układu pomiarowego jest przymocowany, wówczas drugi koniec obraca wałkiem wskazówki. Termometr tarczowy bimetaliczny dostępny jest  w zakresie skali od -70 do +600 °C w klasie dokładności 1 i 2 zgodnie z normą EN 13190.

Kiedy przyjade się rozszczerzalnościowy termometr tarczowy?

Termometr tarczowy rozszerzalnościowy składa się z czujnika temperatury, kapilary pomiarowej i rurki Bourdona. Układ pomiarowy jest wypełniony cieczą. Zmianie temperatury towarzyszy zmiana wewnętrznego ciśnienia termometru. Ciśnienie przenoszone jest przez rurkę na wałek wskazówki, a następnie na skali wskazywana jest wartość temperatury. Przy użyciu kapilar o długości od 500 do 10000 mm można odczytywać pomiary z oddalonych punktów pomiarowych. Termometr tarczowy rozszerzalnościowy dostępny jest w zakresie -40 ...+400 °C z klasą dokładności 1 i 2 zgodnie z normą EN 13190.

Jak działa gazowy termometr tarczowy?

Termometr tarczowy gazowy składa się z czujnika, kapilary i rurki Bourdona połączonych w jeden moduł. Przyrząd jest wypełniony gazem obojętnym. Zmianie temperatury towarzyszy zmiana wewnętrznego ciśnienia termometru. Wskazówka poruszana jest przez rurkę pomiarową w wyniku zmiany ciśnienia. W celu kompensacji temperatury otoczenia, element bimetaliczny jest montowany pomiędzy ruchomym elementem a rurką pomiarową. Termometr tarczowy gazowy dostępny jest w zakresie od -200 ...+700 ° C z klasą dokładności 1.

Kiedy używa się szklanego termometru maszynowego?

Termometr ten jest odpowiednie do monitorowania temperatury w gazach, oparach i cieczach wewnątrz zbiorników i rurociągów. Termometr znajduje się w obudowie z wyciętym otworem na skalę. Maszynowe termometry szklane często są stosowane w obudowie w kształcie V.


Skontaktuj się z nami

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas:

Schowek - Documenty (0)

Obecnie nie ma żadnych dokumentów w schowku. Można dodać dowolny dokument z obszaru pobierz do schowka. Aby to zrobić, trzeba wybrać żądany język za pomocą flagi.

Osiągnięta została maksymalna liczba 20 pozycji.

Aby otrzymać link do pobrania za pośrednictwem poczty e-mail, wpisz tutaj swój adres:

Adres e-mail jest nieprawidłowy.

  • 0