Zapytanie

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas.

Do formularza
Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

Od wielu lat firma WIKA jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości przemysłowych przyrządów do pomiaru temperatury. Nasze doświadczenie i know-how w zakresie budowy i zastosowania czujnika temperatury Pt100 zapewnia nam przewagę.

Co to jest czujnik temperatury Pt100?

Termin czujnik temperatury Pt100, w przypadku termometrów elektrycznych, oznacza moduł jednego lub więcej czujników oraz użycie specyficznej ochrony, która może się składać na przykład z główki podłączeniowej, szyjki przedłużeniowej, osłony termometrycznej. W budowany sensor w czujnik temperatury Pt100 pobiera rzeczywisty pomiar i konwertuje zmierzoną temperaturę na sygnał elektryczny.

Czujniki temperatury Pt100 WIKA w przemysłowym pomiarze temperatury dzielą się na dwie grupy:

Termoparowy czujnik temperatury Pt100

Termopara firmy WIKA jest odpowiednia do pomiaru wysokich temperatur do 1600 °C.

Termoelement składa się z dwóch różnych metali, które połączone razem tworzą termoparę. Punkt połączenia (gorące złącze) przedstawia rzeczywisty punkt pomiarowy czujnika temperatury, końce przewodu oznaczone są jako zimne złącze. Gdy występuje zmiana temperatury w punkcie pomiaru czujnika temperatury, w wyniku różnej gęstości ładunku elektrycznego metali oraz różnicy temperatur pomiędzy gorącym a zimnym złączem, powstaje napięcie elektryczne. Jest ono w przybliżeniu proporcjonalne do temperatury punktu pomiarowego czujnika temperatury (efekt- Seebecka).

Rezystancyjny czujnik temperatury Pt100

Rezystancyjny czujnik temperatury Pt100 jest odpowiedni do stosowania w zakresie niskich i średnich temperatur -200 … +600 °C. W przemyśle używane są głównie czujniki pomiarowe Pt100 lub Pt1000. Jeżeli element wbudowany w czujnik termometry Pt100 wykryje wzrost temperatury jego rezystancja również rośnie (dodatni współczynnik temperaturowy). Rezystancja Pt100 czujnika rezystancyjnego w temperaturze 0 °C wynosi 100 Omów, a Pt1000 termometru rezystancyjnego wynosi 1000 Omów.

W zasadzie rozróżniane są dwa typy rezystorów pomiarowych w czujnikach temperatury Pt100: cienkowarstwowe rezystory pomiarowe oraz drutowe rezystory pomiarowe (wire wound). Zaletami cienkowarstwowych rezystorów pomiarowych są ich małe wymiary ogólne i wysoka odporność na drgania przy odpowiedniej budowie czujnika temperatury Pt100. Za standardowy projekt czujnika uważa się cienkowarstwowe rezystory pomiarowe, pod warunkiem, że nie są wykluczone ze względu na ich zakres temperatur (zakresy pomiarowe dokładności klasy B czujników temperatury Pt100: cienkowarstwowe rezystory pomiarowe -50 … +500 °C, drutowe rezystory pomiarowe -200 … +600°C).


Skontaktuj się z nami

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas:

Schowek - Documenty (0)

Obecnie nie ma żadnych dokumentów w schowku. Można dodać dowolny dokument z obszaru pobierz do schowka. Aby to zrobić, trzeba wybrać żądany język za pomocą flagi.

Osiągnięta została maksymalna liczba 20 pozycji.

Aby otrzymać link do pobrania za pośrednictwem poczty e-mail, wpisz tutaj swój adres:

Adres e-mail jest nieprawidłowy.

  • 0