Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

  • 1
  • 2
  • 3

Sprężarki tłokowe dostępne są w wersji z 1, 2, 3 lub 4 cylindrami, w zależności od zapotrzebowania na sprężone powietrze lub wymaganego ciśnienia. W sprężarkach dwucylindrowych z "połączeniem równoległym" objętość generowanego powietrza jest podwajana. W "połączeniu szeregowym", gdzie wylot pierwszego cylindra jest podłączony do wlotu drugiego, uzyskiwane są wyższe wartości ciśnienia układowego.

Sprężarka tłokowa składa się z wału korbowego, korbowodu, układu tłok-cylinder oraz głowicy zaworu. Wał korbowy napędzany jest za pośrednictwem paska klinowego, zwykle przez silnik elektryczny. 

Istnieją modele o niewielkich rozmiarach składające się wyłącznie z silnika z układem tłok-cylinder. Większość sprężarek jest jednak wyposażona w zbiornik sprężonego powietrza zapewniający stabilne ciśnienie powietrza dostarczanego do urządzenia będącego jego konsumentem.

Uruchomienie urządzenia zużywającego sprężone powietrze prowadzi do spadku ciśnienia w zbiorniku. Gdy ciśnienie spadnie poniżej dolnej granicy, uruchamiany jest silnik. Po przekroczeniu górnej granicy - silnik jest automatycznie wyłączany. Przełączniki ciśnienia zapewniają stabilne ciśnienie układowe w ramach ustalonych wartości granicznych (punktów przełączania). Ciśnienie w zbiorniku, a więc również dostępne ciśnienie robocze oraz działanie przełącznika są wiarygodnie wskazywane przez manometr WIKA.

z