Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Konstrukcje maszyn do obróbki tworzyw sztucznych są tak różnorodne jak produkty, które wytwarzają. Maszyna do produkcji folii metodą rozdmuchową (folii typu blown) do produkcji folii barierowych, folii oddychających, folii do wytrzymałych toreb, taśm klejących lub etykiet wygląda zupełnie inaczej niż maszyna do formowania wtryskowego stosowana do produkcji zabawek dla dzieci, części do walizek, przezroczystych soczewek reflektorów lub części medycznych.
Wspólną cechą jest przetwarzanie granulatu tworzywa sztucznego, topienie go i formowanie. W tym celu wszystkie maszyny mają ślimak wytłaczarki z kołnierzami grzewczymi, w którym granulat jest podgrzewany do stopienia, i który wytwarza niezbędne ciśnienie na wylocie. Przed podaniem do wytłaczarki granulat jest wcześniej przygotowywany - poprzez odpylanie i suszenie. Cząstki stałe i wilgoć mają nieuchronnie niekorzystny wpływ na jakość produktu.

Jest oczywiste, że dokładny pomiar temperatury topnienia jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia jakości produktu. Temperatura musi mieścić się w wąskich granicach. Z jednej strony, musi być zdolność do przepływu, tak żeby forma wtryskowa była wypełniona całkowicie i szybko, z drugiej strony, jeśli zostanie przekroczona temperatura maksymalna, tworzywo sztuczne ulegnie uszkodzeniu.

Oprócz wtryskarki, każdy proces formowania wtryskowego wymaga wstępnego przygotowania granulatu (odpylacza i suszarki). W maszynie, bezpieczeństwo pracy zapewniają podsystemy (hydraulika olejowa oraz smarowanie). Dokładna temperatura formy ma zasadnicze znaczenie dla jakości produkowanych wyrobów. Jest utrzymywana na stałym poziomie przez jeden lub więcej zewnętrznych regulatorów kontroli temperatury. W każdym z tych modułów i systemów, precyzyjne, solidne i nadzwyczaj niezawodne przyrządy pomiarowe firmy WIKA pomagają w produkcji wysokiej jakości produktów z tworzyw sztucznych.

z