Rozwiązania WIKA z zakresu pomiaru ciśnienia, temperatury, siły, poziomu, przepływu, kalibracji i SF6 są integralnymi elementami procesów biznesowych naszych klientów.
Dlatego uważamy się nie tylko za dostawcę urządzeń pomiarowych, ale przede wszystkim za kompetentnego partnera, który w ścisłej współpracy ze swoimi klientami oferuje kompleksowe rozwiązania – indywidualnie i precyzyjnie zaprojektowane produkty dla dokładnych wymagań.
Układ smaru chłodzącego
Podczas procesu obróbki emulsja smaru chłodzącego spełnia w obrabiarkach dwie ważne funkcje: Chłodzi narzędzie (wiertło, narzędzie tnące) i wspomaga usuwanie wiórów.
Układ składa się z następujących elementów
W wyniku odparowywania na narzędziu, usuwania wiórów z resztkami smaru oraz przenoszenia olejów obcego pochodzenia poziom smaru w zbiorniku oraz stężenie robocze zmieniają się.
W dużych firmach zajmujących się obróbką metalu często zatrudniani są pracownicy, których jedynym zadaniem jest kontrola poziomu i uzupełnianie płynu. W myśl Czwartej Rewolucji Przemysłowej, automatyczny pomiar i dokumentacja poziomu niosą z sobą wiele korzyści. Oprócz uzupełniania na żądanie, dokumentowane jest zużycie materiałów i wykrywane są zmiany (np. wycieki). Podczas obróbki elementu smar chłodzący nagrzewa się. Ciepło to musi być odprowadzane przez wymienniki ciepła i konieczne jest przestrzeganie wartości granicznych temperatury (specyfikacji producenta). Temperatura maksymalna może być monitorowana przez prosty wyłącznik krańcowy - termometr rezystancyjny dokonujący pomiaru temperatury emulsji wewnątrz zbiornika. W ten sposób możliwe jest chłodzenie oparte na zapotrzebowaniu, co prowadzi do znacznych oszczędności energii.
TRGS 611 zaleca regularne monitorowanie i dokumentację smaru chłodzącego:
Obecnym standardem jest pomiar na miejscu, a następnie ręczne wprowadzanie wyników w papierowej tabeli. WIKA pracuje nad rozwiązaniem automatycznej dokumentacji mierzonych wartości w myśl Czwartej Rewolucji Przemysłowej. System taki nie tylko pozwoli wyeliminować konieczność ręcznego pomiaru, ale też zapewni większą częstotliwość pomiarów, a więc i wcześniejsze ostrzeżenie o ew. „przelewaniu się” smaru chłodzącego. Można więc zapobiec wyciekowi i uniknąć konieczności wymiany smaru.
Strona
z 4