15. Zatwierdzenie procesu
Zatwierdzenie procesu odbywa się na podstawie listy kontrolnej WIKA w zakładzie dostawcy. Termin zatwierdzenie procesu ustala się w porozumieniu z działem dostawcy, odpowiedzialnym za realizację danego procesu. WIKA może zatwierdzić proces w ramach kontroli pierwszej sztuki (FAI) (np. w przypadku kontroli nowego dostawcy). WIKA informuje dostawcę o wyniku procedury zatwierdzania procesu najczęściej tego samego dnia, najpóźniej w ciągu 1 tygodnia od daty wizyty w zakładzie. Jeśli wykazano konieczność wprowadzenia określonych ulepszeń, dostawca w ustalonym terminie opracowuje plan działań naprawczych i przedstawia do zatwierdzenia przez głównego audytora WIKA. W ramach zatwierdzenia procesu sprawdza się m.in. analizy wykonalności, terminowość dostaw, dokumentację wstępnej kontroli jakości (FAI) oraz zaawansowane planowanie jakości wyrobu (Advanced Product Quality Planning - APQP). WIKA może też zrealizować procedurę audytu zgodnie z VDA 6.3 (patrz dostawa serii elementów, p.7 (6), audyt procesu).
16. Gromadzenie danych o materiałach
Dane o materiałach gromadzi się na życzenie WIKA w ramach kontroli wyrywkowej. Dostawca wprowadza dane do systemu i udostępnia je WIKA bez żadnych dodatkowych opłat. Dostawca jest również zobowiązany przedłożyć koncepcję usuwania lub recyklingu odpadów.
IMDS (system bazy danych materiałów dla przemysłu motoryzacyjnego)
Skrót IMDS oznacza system archiwizacji, wymiany i zarządzania danych w przemyśle motoryzacyjnym. Na podstawie danych zgromadzonych w systemie przygotowuje się karty danych technicznych, w których wyszczególnia się rodzaj i zawartość materiałów zawartych w komponencie oraz niezbędne dane na temat recyklingu danej części.
REACH (rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i stosowane ograniczenia w zakresie chemikaliów)
REACH to skrócona nazwa rozporządzenia WE w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów z 1 czerwca 2007 r. Rozporządzenie REACH obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich UE.
RoHs (ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji)
Dyrektywa 2002/95/WE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa zasady stosowania substancji niebezpiecznych w urządzeniach i elementach składowych. RoHS to skrót oznaczający zarówno samą dyrektywę, jak i jej transpozycję do prawa krajowego.
17. Kontrola pierwszej sztuki (FAI)
Kontrola pierwszej sztuki (first article inspection, FAI) jest jednocześnie ostatnim etapem kontroli serii pilotażowej i wstępem do produkcji seryjnej. Obejmuje końcową kontrolę i zatwierdzenie elementów, które będą stosowane w produkcji seryjnej. Pierwsze sztuki to wyroby, które zostały wyprodukowane z użyciem wyposażenia do produkcji seryjnej w danej lokalizacji i w warunkach procesu seryjnego. Kontrola pierwszej sztuki ma gwarantować spełnienie wszystkich wymagań WIKA oznaczonych na rysunkach i określonych w specyfikacjach. Próbka C (seria zerowa) = wzór wyprodukowany wyłącznie z użyciem wyposażenia i procedur produkcji seryjnej w wyznaczonych warunkach granicznych. Są to elementy z indeksem zmian 01 lub wyższym. Kontrola pierwszej sztuki jest bezpłatna.
Raport z kontroli pierwszej sztuki (FAI)
Dostawca otrzymuje formularz raportu FAI niezwłocznie po złożeniu zamówienia przez WIKA. Raport sporządza dostawca. W przypadku wykorzystania narzędzi do różnych form, należy przeprowadzić oddzielną kontrolę pierwszej sztuki odpowiadającej każdej formie będącej w użyciu.
Etapy przedstawienia (dokumentacji)
Zasadniczo WIKA zastrzega sobie prawo do określenia etapu przedstawiania (dokumentacji). Poziom 3 oznacza, że procedura PPF (VDA, tom 2) jest uznawana za standard.
Przekazywanie dokumentów i zatwierdzania części
Pełną dokumentację należy przesłać na adres e-mail: EMPB-undSerienreport@wika.de. Przed przesłaniem dokumentacji należy odpowiednio oznaczyć „pierwsze sztuki", tak aby można je było dołączyć do raportu z kontroli. Dostawca może przekazywać WIKA wyłącznie części seryjne, które zostały uprzednio zatwierdzone na piśmie.
Druga kontrola wyrywkowa
W przypadku odmowy zatwierdzenia części po kontroli pierwszej sztuki w wyniku zaniedbań dostawcy, WIKA zastrzega sobie prawo do obciążenia dostawcy kosztami drugiej kontroli wyrywkowej.
18. Próbka referencyjna
Próbka referencyjna powinna służyć jako pomoc w uzyskaniu docelowego poziomu jakości, szczególnie w przypadku niekompletnych lub niejednoznacznych danych i odmowy zatwierdzenia części.
WIKA zaleca, aby dostawca dołączył do dokumentacji kontroli pierwszej sztuki co najmniej jedną próbkę referencyjną i przechowywał ją przez wymagany okres. Próbkę referencyjną należy odpowiednio oznaczyć. Próbka referencyjna i dostarczane części powinny mieć identyczne wymiary. O ile nie uzgodniono inaczej, dostawca jest zobowiązany przechowywać próbkę referencyjną odpowiadającą każdej formie narzędzia lub każdej formie wykorzystywanej w danym procesie.
19. Świadectwa badań odbiorczych
Zgodnie z treścią zamówienia lub dokumentacji technicznej, WIKA może zażądać wydania najnowszej wersji świadectwa badań zgodnie z normą DIN EN ISO 10204. Odstępstwa od tej reguły podlegają indywidualnym uzgodnieniom i należy je odpowiednio udokumentować w zamówieniu. Wyniki kontroli podlegają certyfikacji przez dział, który nie jest związany z działem produkcji, i zatwierdzeniu przez specjalistę wyznaczonego przez wytwórcę. Wyniki kontroli, opracowane na podstawie określonych badań, np. badań w warunkach określonych w zamówieniu, należy dołączyć do świadectwa badań. Należy wyraźnie wskazać wartości nominalne i rzeczywiste, tak aby móc potwierdzić, czy części spełniają wymagania określone w zamówieniu. Wartości nominalne należy ustalić na podstawie dokumentacji technicznej. Świadectwo badań odbiorczych w formie elektronicznej należy przekazać WIKA najpóźniej w dniu odbioru wyrobów.