Technologia pomiarowa dla przemysłu aluminiowego

Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

Przemysł aluminiowy

Aluminium jest obecnie drugim najczęściej stosowanym metalem na świecie. Wynika to z faktu, że cechuje je unikalne połączenie atrakcyjnych właściwości - jest lekki, bardzo wytrzymały, ma wyjątkową łatwość formowania i doskonałą odporność na korozję a są to tylko najważniejsze z jego właściwości. Aluminium jest jednym z materiałów przyszłości. Patrząc długoterminowo, globalny trend w zakresie aluminium pierwotnego wygląda bardzo obiecująco. Według prognoz, popyt ma wzrosnąć o 50 procent do 2050 r. i osiągnąć znacznie ponad 100 mln ton.

Aluminium charakteryzuje się bardzo dobrą przetwarzalnością i jest jednym z metali najczęściej poddawanych recyklingowi. Zużycie energii podczas wytapiania aluminium wynosi zaledwie 5-10 procent energii zużywanej przy nowej produkcji.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rafineria tlenku glinu

Spełnia najwyższe wymagania
Patrząc globalnie, większość komercyjnych rafinerii tlenku glinu wykorzystuje proces Bayera do rafinacji tego związku z rudy boksytu. Pozyskiwanie aluminium z rudy i późniejsze przetwarzanie na gotowe produkty odbywa się w serii operacji, które w dużej mierze są niezależne od siebie. Warunki procesowe w rafinerii tlenku glinu - stężenie kaustyczne, temperatura, ciśnienie, przepływ i poziom - są ustalane w zależności od właściwości rudy boksytu.

Największym zagrożeniem w rafinerii tlenku glinu jest nadciśnienie mechaniczne komory ekstryfikatora. Tam ruda boksytu reaguje z sodą kaustyczną pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą. W przeszłości, przez awarie urządzeń do oprzyrządowania procesowego i systemów nadmiarowych, dochodziło do poważnych eksplozji, które powodowały poważne uszkodzenia zbiorników i sprzętu.

Optymalne wykorzystanie surowców, energii i pary procesowej może być zagwarantowane przez zastosowanie niezawodnych i dokładnych przyrządów do pomiaru przepływu, ciśnienia, poziomu i temperatury firmy WIKA zapewniających ścisłą kontrolę procesu.

Instalacja wypalania anod węglowych

Zapewnienie jakości anod
Po zmieszaniu koksu naftowego, żywicy, kruszyw i zużytych anod poddanych recyklingowi następuje ukształtowanie masy tzw. "zielonych anod". W piecu anodowym zielone anody są stopniowo podgrzewane do temperatury od 1100 do 1120 °C i powoli ponownie chłodzone. Cały cykl grzewczy może trwać od 16 do 28 dni. Celem wypalania zielonych anod jest uzyskanie właściwości takich jak wystarczająca wytrzymałość mechaniczna, wytrzymałość na szok termiczny, wysoka przewodność elektryczna i niska reaktywność chemiczna.

Jednym z głównych wymagań odnośnie wypieku anod jest to, żeby wszystkie anody, niezależnie od ich położenia, były wystawione na działanie takich samych temperatur. Do pieców anodowych firma WIKA oferuje szereg dokładnych, niezawodnych i wytrzymałych przyrządów pomiarowych zaprojektowanych do kontrolowania wysokich temperatur, bardzo niskich ciśnień i elementów przepływu pierwotnego - dzięki nim proces wypalania anod zostaje zoptymalizowany, w efekcie czego znacząco spada ryzyko wystąpienia anod niskiej jakości.

Huta aluminium pierwotnego

Produktywność i wydajność komorowa
Temperatura kąpieli jest jednym z najważniejszych parametrów pozwalających na osiągnięcie optymalnej pracy komory. Należy mierzyć ją jak najczęściej i jak najdokładniej.

W ten sposób można wykryć nieprawidłowości w komorze i podjąć środki niezbędne do osiągnięcia stabilnego działania (np. dodanie dodatków do kąpieli). WIKA oferuje szereg rozwiązań do niezawodnego pomiaru temperatury w komorach redukcyjnych aluminium.

Precyzyjna regulacja temperatury ma kluczowe znaczenie dla wydajności instalacji produkcji aluminium. Nasze doświadczenie w produkcji i kalibracji przyrządów do pomiaru temperatury pozwala na dokładne spełnienie wymagań i standardów naszych klientów.

Odlewnie

Wysoka niezawodność w wysoce dostępnym wydaniu
Niska masa, duża wytrzymałość, duża obciążalność i niezwykła elastyczność - to cechy nowoczesnych, zaawansowanych stopów aluminium. Zastosowanie aluminium w konstrukcji nowoczesnych środków transportu pozwala zmniejszyć ich masę nawet o jedną trzecią - zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na paliwo.

W dobie mobilności, aluminium jest materiałem pierwszego wyboru. Wydajność odlewni mierzy się w postaci kosztu na tonę wyprodukowanego aluminium. Aby ją zoptymalizować, konieczne jest monitorowanie temperatury ciekłego aluminium. Temperatura strumienia gorącego metalu określana jest podczas przepływu przez kanały.

Do pomiaru temperatury stopionego aluminium polecamy termopary zanurzeniowe firmy WIKA - są trwałe i niezwykle precyzyjne.

Centrum kalibracji i usług

Konsultacje, projektowanie, wdrażanie - wszystko z jednego źródła
Precyzyjne przyrządy kalibracyjne są punktem wyjściowym spełnienia wymagań testowych. Stanowią one jednak tylko część wysokowydajnego systemu kalibracji. Dzięki naszemu szerokiemu wachlarzowi produktów jesteśmy w stanie zaprojektować kompletne, indywidualne rozwiązanie uwzględniające wszystkie istotne elementy, odpowiednie do testowanych urządzeń, zasilania ciśnieniowego i podciśnieniowego, regulacji i precyzyjnej kalibracji, a także zasilacze i multimetry do kalibracji testowanych urządzeń elektrycznych.

Naszą szczególnie mocną stroną jest planowanie, opracowywanie i budowanie kompletnych, unikalnych, specyficznych dla danego zastosowania systemów - od prostych stanowisk do pracy ręcznej po całkowicie zautomatyzowane systemy linii produkcyjnych.

z