Zapytanie

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas.

Do formularza
Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

Czujniki wagowe (ogniwa obciążnikowe) to specjalne czujniki tensometryczne do zastosowań w technologii wagowej. W przeciwieństwie do zwykłych przyrządów do mierzenia siły podają wyniki nie w niutonach, a w gramach, kilogramach i tonach. Gdy ogniwo obciążnikowe ulega odkształceniu w wyniku obciążenia, zintegrowany tensometr oporowy przekształca to odkształcenie na proporcjonalny do niego sygnał elektryczny. Pozwala to na uzyskanie dokładności pomiaru w zakresie od 0.01 % i 0.05 % Fnom.

Poprzez integrację tecsis, uznanego na całym świecie producenta technologii pomiarowej, WIKA może poszczycić się najbardziej rozwiniętym portfolio własnych produktów do pomiaru siły - od przetworników belkowych sił tnących i zginających, przez przetworniki szeklowe, aż po przetworniki siły rozciągającej i ściskającej.

Bezkontaktowy pomiar poziomu przy pomocy ogniw obciążnikowych

W wielu przypadkach wskazane jest, aby pomiar poziomu odbywał się bez naruszania zbiornika, w którym znajduje się medium. Pozwala to na uniknięcie problemów związanych z właściwościami danego materiału. W naszej firmie doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić klientom czujniki wagowe dostosowane do geometrii dowolnego silosu, kontenera, czy zbiornika, do każdego rodzaju medium. Nieważne, czy pomiar ma dotyczyć ciała stałego czy cieczy. Nieważne, czy medium jest drobno- czy gruboziarniste. Nieważne, czy jest silnie żrące, pieniące, pylące, ani czy wydziela opary: czynniki te są całkowicie nieistotne. Cechy takie jak stożkowatość, mostkowanie, zbrylanie, obecność kosza zsypowego czy nawet mieszadeł, również nie wpływają na wynik pomiaru.

Grawimetryczny pomiar poziomu jest ceniony zwłaszcza w zastosowaniach narażonych na ekstremalne temperatury, gdzie niezbędna jest wysoka wytrzymałość i odporność, np. w przemyśle stalowym.

Acentryczny pomiar wagi przy pomocy czujników wagowych

Obecnie najpospolitszym typem ogniw obciążnikowych są ogniwa jednopunktowe, nazywane też ogniwami platformowymi. Ich zakres zastosowań jest niezwykle szeroki. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku, jeżeli nie można dokładnie określić środka ciężkości ważonego obiektu.

Charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją i działaniem. Wystarczy spojrzeć na wagi łazienkowe - przyłożenie ciężaru do ich boków lub rogów nie wywoła żadnej reakcji. Typowe obszary zastosowań takich ogniw to logistyka, budowa maszyn i przemysł opakowaniowy.

Szybki pomiar wagi za pomocą czujników wagowych

W przypadku małych i średnich zbiorników bardzo często do pomiaru ciężaru wykorzystuje się belki tensometryczne. Kluczową rolę odgrywają tu wysoka dokładność, wysoki stopień ochrony przed wilgocią, stabilność i niskie koszty.

Belka tensometryczna zamocowana jest w dwóch otworach po stronie przetwornika i wyjścia kablowego. Siła przykładana jest od przeciwnej strony, prostopadle do punktu pomiarowego, centrycznie i bez sił ścinających. Jako że cała konstrukcja jest wykonana ze stali nierdzewnej, możliwa jest praca bezusterkowa, nawet w niesprzyjających warunkach środowiskowych.

Obszary zastosowań ogniw obciążnikowych

Rozwiązania technologiczne firmy WIKA z zakresu czujników wagowych znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu i aplikacji. Poniższe przykłady odzwierciedlają tę różnorodność:

 • Inżynieria medyczna:
  Nasze produkty mogą być stosowane m.in. do ważenia noworodków w inkubatorach.
  Przydają się także do pomiaru objętości w przyrządach do mieszania krwi.
 • Technologia rolnicza:
  Nasza technologia obciążnikowa umożliwia precyzyjny pomiar poziomu mediów agresywnych w silosach. Dzięki temu można np. ważyć plony już w kombajnie.
 • Budowa maszyn:
  Nasze ogniwa obciążnikowe wykorzystywane są m. in. w urządzeniach do zgrzewania. Ogniwa platformowe mierzą optymalną siłę nacisku szyny zgrzewczej.

Jeśli potrzeby danego zastosowania wykraczają poza standardową ofertę, nasi inżynierowie i technicy z radością pomogą wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

Możesz polegać na naszym wieloletnim doświadczeniu i wiedzy!


Skontaktuj się z nami 

Czy potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas:

Schowek - Documenty (0)

Obecnie nie ma żadnych dokumentów w schowku. Można dodać dowolny dokument z obszaru pobierz do schowka. Aby to zrobić, trzeba wybrać żądany język za pomocą flagi.

Osiągnięta została maksymalna liczba 20 pozycji.

Aby otrzymać link do pobrania za pośrednictwem poczty e-mail, wpisz tutaj swój adres:

Adres e-mail jest nieprawidłowy.

 • 0