Technologia pomiarowa dla hutnictwa żelaza i stali

Obsługa klienta Masz pytania? Znajdź kontakt dla swojego województwa.

Zintegrowana obróbka stali

Stal jest jednym z najważniejszych materiałów w prawie wszystkich sektorach inżynierii lądowej, od budowy maszyn i narzędzi po inżynierię precyzyjną. Ze względu na trudne warunki procesowe oraz ogromne zapotrzebowanie na surowce i energię w tej branży optymalizacja procesów produkcyjnych ma wysoki priorytet. Jakość produktu i powtarzalność partii są niezmiernie ważne, ponieważ obniżają koszty procesu. Procesy produkcji żelaza i stali wymagają solidnej technologii pomiarowej, która będzie niezawodnie wykrywać błędy przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności procesu.

Nasi Klienci poszukujący właściwych rozwiązań dla procesów produkcyjnych mogą być pewni, że technologia pomiarowa firmy WIKA to strzał w dziesiątkę.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Spiekalnia

Produktywność i wydajność
W procesie spiekania przygotowywana jest mieszanina drobnych rud, koksu, materiałów pochodzących z recyklingu i innych kruszyw. Odpowiednio stopioną mieszankę wykorzystuje się w wielkim piecu, aby zapewnić przepuszczalność gazów redukcyjnych.

Kluczowym elementem procesu jest kontrola okapu spiekalniczego i związanego z nim palnika oraz temperatury w piecu. Utrata pieca może spowodować całkowite zatrzymanie procesu, a wahania temperatury wpływają na jakość produkowanego produktu.

WIKA ma portfolio wysoce wydajnych przyrządów pomiarowych, które są dostosowane do zadań pomiarowych zakładów spiekalniczych.

Koksownia

Efektywność kosztowa i jakość
Aby przekształcić węgiel w koks, przygotowana partia mieszanki węglowej musi być ogrzewana w środowisku beztlenowym do temperatury od 1000 do 1300 °C przez okres od 16 do 30 godzin. Koks, jako środek redukujący, ma duży wpływ na efektywność kosztową procesu i jakość produktu końcowego.

Wyzwanie: Jakość koksu zależy od wymieszania różnych rodzajów węgla.

Aby zapewnić optymalne warunki procesowe w koksowniach, ciśnienie i temperatura w poszczególnych piecach są indywidualnie monitorowane. Wysoce precyzyjne ogniwa obciążnikowe umożliwiają mieszanie różnych rodzajów węgla w sposób kontrolowany, co z kolei pozwala na uzyskanie pożądanego składu recepturowego. Nasze przyrządy pomiarowe, które są precyzyjnie dopasowywane do konkretnych wymagań, gwarantują sprawną obróbkę ogromnych ilości surowców.

Zakład produkcji granulatu

Produktywność i wydajność
Granulaty to małe kulki z rudy żelaza, które wykorzystuje się w produkcji stali. Produkowane są w technologii wykorzystującej proszek wytworzony podczas wydobycia rudy. Proces granulacji łączy w sobie mieszanie i obróbkę termiczną, w wyniku której miękkie zielone granulki stają się twardymi kuleczkami. Surowiec jest formowany w kulkę, a następnie wypalany w piecu lub na ruszcie taśmowym, aby cząsteczki spiekły się na twardo.

WIKA oferuje trwałe oprzyrządowanie procesowe wysokiej jakości do produkcji granulatu najwyższej jakości.

Wielki piec

Wysoka niezawodność w wysoce dostępnym wydaniu
Podczas procesu wielkopiecowego, spiek lub granulki, w połączeniu z rudą, koksem i wapnem, wiążą niepożądane składniki rudy w żużlu, a także obniżają temperaturę topnienia żelaza. Zapodaje się je do wielkiego pieca od góry, podczas gdy gorące sprężone powietrze jest doprowadzane przez dysze w jego dolnej części. Pomocnicze środki redukcyjne lub paliwa - takie jak węgiel, olej opałowy, gaz ziemny lub inne źródła - można również wtryskiwać z dna pieca.

Monitorowanie ciśnienia i temperatury paliwa oraz ciśnienia gazu wielkopiecowego ma ogromne znaczenie dla zapewnienia znormalizowanego zużycia i uzyskania danych eksploatacyjnych do sterowania procesem. Skuteczny monitoring temperatury umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych awarii systemu. Termopary WIKA są sprawdzonym pod tym względem rozwiązaniem - wykrywają temperaturę szybko i niezawodnie. Kolejnym wyzwaniem w pracy wielkopiecowej jest monitorowanie mediów chłodzących.

Zakład bezpośredniej redukcji żelaza

Bezpieczeństwo procesowe
Bezpośrednia redukcja żelaza (DRI) stanowi alternatywną metodę produkcji żelaza, opracowaną w celu przezwyciężenia trudności charakterystycznych dla konwencjonalnych wielkich pieców. Koncepcja DRI jest z powodzeniem wdrażana w różnych częściach świata przy użyciu gazu ziemnego lub technologii węglowej. Z jednej strony, proces DRI jest bardzo energooszczędny; z drugiej strony umożliwia dalsze odzyskanie energii, jeśli gorący materiał zostanie natychmiast przeniesiony do elektrycznego pieca łukowego (EAF) i poddany topieniu. W takim układzie ciepło wytworzone w procesie DRI zmniejsza koszty topienia w piecu EAF, znacznie obniżając koszty energii.

Szczególne wyzwanie w procesie DRI stanowi wodór. WIKA oferuje specjalne czujniki ciśnienia i temperatury do zastosowań wodorowych w celu zapewnienia płynnego przebiegu procesu DRI.

Podstawowy piec tlenowy

Zapewnienie jakości stali
Surówka produkowana w wielkim piecu jest używana w stalowni w stanie ciekłym - w tej postaci trafia do konwertorów, gdzie zostaje przekształcona w stal surową. W tym miejscu doprowadzany jest czysty tlen, powodujący spalanie zawartego w surówce węgla. Ważnym trendem w hutnictwie stali jest wprowadzanie lepszych jakościowo gatunków tego stopu, przy rosnącej elastyczności zakładów metalurgicznych, wobec czego postępująca poprawa logistyki w hutach stali pozostaje stałym wyzwaniem. W konwertorach stalowych, zawarte w surówce uciążliwe domieszki przypadkowe, takie jak węgiel, krzem, siarka i fosfor, usuwane są w podstawowym piecu tlenowym (BOF) przez wdmuchiwanie tlenu. Temperatury wytwarzane w tym procesie dochodzą do 1700 °C.

Nieodzowne jest efektywne i bezpieczne chłodzenie układu konwertera. Firma WIKA ma na to sposób - elementy do pomiaru przepływu w połączeniu z przetwornikami ciśnienia różnicowego, przy czym temperatury na wlocie i wylocie są rejestrowane za pomocą czujników temperatury.

Elektryczny piec łukowy

Efektywność energetyczna i surowcowa
Stale na bazie złomu odzyskiwane są w elektrycznym piecu łukowym.

Po załadowaniu pieca, proces topienia rozpoczyna się wraz z zapłonem łuku. Za pomocą lanc i/lub systemów palników i wtryskiwaczy znajdujących się w ścianie pieca doprowadza się tlen i mieszaniny paliwowo-gazowe, co ma na celu przyspieszenie topnienia i zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dzięki monitorowaniu ciśnienia, temperatury i wartości przepływu paliwa uzyskiwane są dane operacyjne i znormalizowane zużycie służące do sterowania procesem. Przyrządy firmy WIKA do pomiaru przepływu oraz czujniki ciśnienia i temperatury wykonują to zadanie niezawodnie i dokładnie.

Piec kadziowy

Poprawa stopnia czystości
Piece kadziowe są wykorzystywane w metalurgii wtórnej do obróbki stali płynnej. Stop jest poddawany dalszemu odsiarczaniu i dostosowywany, aby wyprodukować rodzaj stali pożądany przez klienta.

Pokrywa pieca kadziowego jest zazwyczaj wyłożona materiałami ogniotrwałymi i chłodzona wodą. Aby zapewnić optymalną pracę pieca kadziowego, chłodzony jest również kanał wydechowy, ramiona elektrod i okablowanie. Kluczowe znaczenie w opisywanym procesie ma odpowiednie ciśnienie wody i właściwa temperatura wody wlotowej.

Nasze termometry oporowe i czujniki ciśnienia, dzięki solidnej technice pomiarowej, są idealne do monitorowania wody chłodzącej. Czujniki ciśnienia, dzięki swoim kompaktowym wymiarom, dają się szybko i łatwo zainstalować.

Zakład odlewania ciągłego stali

Dla najwyższych wymagań
W procesie odlewania ciągłego płynna stal przepływa z kadzi przez rozdzielacz do form. Kadź ze stalą zawieszona jest w obrotowej wieży, która może pomieścić dwie kadzie. W procesie odlewania, do wykrywania lokalnych wycieków ciekłej stali lub penetracji wykorzystuje się zarówno metody monitorowania termicznego, jak i ciśnieniowego.

Aby zapobiec przerwaniu ciągłości formy odlewniczej, konieczne jest ustalenie profilu temperaturowego w jej wnętrzu - na jego podstawie można zidentyfikować pęknięcia. W tym celu w wąskich i szerokich bokach formy montuje się termoelementy, tak, by pokazywały dwuwymiarowy profil temperaturowy wszystkich jej ścian. Poprzez zmierzenie ilości chłodziwa, oraz temperatury wody na wlocie i wylocie, określa się rozproszenie ciepła w formie.

Firma WIKA bierze pod uwagę trudne warunki pracy odlewni stali, oferując wyjątkowo wytrzymałe produkty. Charakteryzują się one wysoką odpornością na wstrząsy, wibracje i wahania temperatury, wysokim stopniem ochrony IP oraz doskonałymi właściwościami EMC.

z